Mangan

Wpływ manganu na organizm nie jest jeszcze dobrze poznany. Wiadomo, że bierze udział w wielu procesach metabolicznych. W przypadku niedoboru mangan zastępowany jest magnezem, więc jego niedobory są bardzo rzadkie, a u osób dorosłych prawie nie występują. Mangan zapobiega osteoporozie i chroni przed zapaleniem kości i stawów. Jest ich ważnym składnikiem. Mangan jest istotny dla rozwoju i wzrostu człowieka. Jest składnikiem wielu enzymów o działaniu wolnorodnikowym. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Przyjmuje się, że optymalną dawką dzienną jest 2-5mg dla osoby dorosłej. Mangan jest wrażliwy na wilgoć, światło i mrożenie. Powinien być przechowywany w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu. Mangan brał istotny udział w początkach tworzenia atmosfery ziemskiej, ponieważ był niezbędny do rozszczepienia wody przez bakterie, w którym to procesie był uwalniany tlen.

Mangan – zwiększone zapotrzebowanie

Większe zapotrzebowanie dotyczy osób żywionych pozajelitowo, czyli kroplówką. Suplementacji manganem mogą potrzebować kobiety przyjmujące leki antykoncepcyjne oraz osoby spożywające duże dawki wapnia, fosforu i magnezu.

Mangan – skutki niedoborów i nadmiaru

Niedobór manganu w przypadku kobiet w ciąży może skutkować uszkodzeniem błędnika u dziecka, co skutkuje zaburzeniem koordynacji ruchu. Niedobór manganu u dziecka wpływa negatywnie na jego rozwój. W przypadku dorosłych skutki niedoboru nie są znane. Nadmiar manganu może się objawiać bezsennością, impotencją i depresją. U osób narażonych na ciągły kontakt z manganem może dojść do pojawienia się choroby Parkinsona.

Mangan – najlepsze źródła

Ziarna zbóż i orzechy to najlepsze źródła manganu. W przypadku warzyw i owoców zawartość manganu zależy od właściwości gleby, na których rosną. Dobrym źródłem manganu jest również mleko.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Strona używa plików cookies! Korzystając ze strony akceptujesz naszą politykę prywatności Polityka prywatności