Witamina E

Na temat witaminy E powstało wiele mitów. Okazało się, że nie wpływa ona na wydolność seksualną, nie wpływa na osiągnięcia sportowców i nie wpływa na procesy starzenia w takim stopniu jak sądzono. Witaminę E znamy głównie jako skuteczny przeciwutleniacz. Chroni ona tłuszcze wielonasycone przed przekształceniem w postać szkodliwą dla organizmu. Czym więcej spożywamy tych korzystnych dla zdrowia tłuszczów, tym więcej witaminy E potrzebujemy, żeby je chronić.

Witamina E chroni komórki przed działaniem wolnych rodników. Obniża poziom cholesterolu i zapobiega utlenianiu jego szkodliwej odmianie LDL chroniąc w ten sposób przed miażdżycą. Zapobiega powstawaniu zatorów żylnych, ale nie należy stosować suplementacji w połączeniu z lekami przeciwzakrzepowymi. Witamina E wspiera układ nerwowy i pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania wzroku. Wpływa pozytywnie na stan skóry i przyspiesza gojenie ran. Przynosi ulgę w przypadku bolesnego miesiączkowania i łagodzi skutki menopauzy.

Witamina E – zwiększone zapotrzebowanie

Niedobory dotyczą głównie osób z osłabioną przyswajalnością tłuszczów, chroniczną niewydolnością wątroby, która jest głównym magazynem witaminy E. Zwiększone zapotrzebowanie dotyczy noworodków poddawanych terapii tlenowej i osób cierpiących na mukowiscydozę. Już dwie łyżki oleju słonecznikowego zaspokajają dzienne zapotrzebowanie na witaminę E, które wynosi około 11 mg dla osób dorosłych.

Witamina E – skutki niedoborów

Witamina E występuje powszechnie w pożywieniu, więc trudno o ciężkie niedobory. Niedoborom witaminy E przypisuje się zwiększone ryzyko poronienia. Niski poziom tej witaminy wpływa na zwiększone ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej i zakrzepowego zapalenia żył. Według badań niedobory witaminy E zwiększają ryzyko zachorowania na raka krtani.

Witamina E – najlepsze źródła

Najbogatsze w witaminę E są oleje roślinne, margaryny, jaja, gruboziarnisty chleb pszenny, wątroba, kiełki zbóż, sałata, groszek zielony, brukselka, soja.

Może Ci się również spodoba

Strona używa plików cookies! Korzystając ze strony akceptujesz naszą politykę prywatności Polityka prywatności